ورزش و دیابت

فعالیت بدنی  در تمام انواع دیابت و مراحل مختلف بیماری با رعایت تغذیه صحیح در حفظ وزن طبیعی ، بهبود جریان خون در اندام ها، کاهش چربی ها و قند و بهبود فشار خون اهمیت بسزایی دارد.

انجام فعالیت بدنی در سوخت ذخایر سلولی و ساخت مجدد آن ها نقش مهمی دارد. در ضمن غلظت انسولین پلاسما را کاهش و حساسیت به انسولین را افزایش می دهد و حتی بعد از یک جلسه فعالیت بدنی و ورزش ، برداشت گلوکز توسط عضله ی اسکلتی تا چند ساعت ادامه می یابد.در ورزش های منظم و دراز مدت ،حساسیت سلول ها به انسولین افزایش یافته و جذب گلوکز به داخل سلول برای 24 تا 48 ساعت افزایش می یابد .

این امر در بهبود وضعیت دیابت به خصوص دیابت غیر وابسته به انسولین بسیار با اهمیت است.برای شروع ورزش باید ابتدا با پزشکتان مشورت نمایید چنانچه دچار برخی عوارض دیابت شده اید برخی فعالیت های ورزشی برای شما ممنوع میباشد.پزشک در صورت نیاز برای شما قبل از شروع ورزش چکاپ معاینات قلبی ،کلیوی و معاینه ته چشم درخواست می کند.

ورزش هایی که به مبتلایان دیابت بیشتر توصیه می شود

برای افراد دیابتی ورزش های هوازی از قبیل پیاده روی ، ورزش های گروهی مثل تنیس روی میز ،والیبال ،بسکتبال-شنا-دوچرخه سواری و نرمش های ایروبیک توصیه می شود
توجه :

برای بیماران دیابتی ورزش های طولانی (استقامتی )و حرکات خسته کننده برای افراد مبتلا به دیابت توصیه نمی شود.

رژیم بیماران دیابتی

برگزاری دوره آموزشی مراقبت پوست در بیماران دیابتی

پیاده روی

پیاده روی یکی از بهترین ورزش ها برای افراد دیابتی نیز می باشد .پیاده روی سریع که باعث افزایش ضربان قلب شود همان ورزش هوازی می باشد.پزشکان به افراد دیابتی توصیه می کنند 4تا 5 بار در هفته و هربار 30 دقیقه ورزش کنند.

مطالب مرتبط  رژیم غذایی در پرکاری تیروئید
تاچی و یوگا

تاچی یک ورزش آرام و آهسته می باشد که بیشتر از 30 دقیقه انجام می شود که یک انتخاب فوق العاده برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می باشدو باعث جلوگیری از عوارض بیماری دیابت می شود و آسیب اعصاب را کم می کند.

دوچرخه سواری

دوچرخه ثابت برای افراد دیابتی ورزش خوبی است زیرا می توان آن را داخل خانه یا باشگاه انجام دهند و نگران افتادن سرد و گرم بودن هوای بیرون نیستند .برای افراد دیابتی که حس پای خود را از دست می دهند و وزن خود را نمی توانند متعادل کنند این ورزش بسیار مفید است .

شنا کردن

به دلیل اینکه شنا کردن فشاری بر مفاصل وارد نمی کند از این لحاظ برای بیماران دیابتی بسیار مفید است البته به این نکته توجه شود که در استخر کفش مخصوص بپوشید تا از خراش پاها و لیز خوردن جلوگیری شود.

حرکات کششی

دیابتی ها می توانند 2 تا 3 روز در هفته و بین 15 تا 30 ثانیه برای هر کشش وقت بگذارند و نوع حرکات کششی برای اندام فوقانی 4تا 5 حرکت و برای اندام تحتانی نیز 4 تا 5 حرکت باشد.

احتیاط ها
  • بهترین زمان ورزش برای افرد دیابتی 2 ساعت بعد از خوردن وعده غذایی آنهاست.قند خون افراد دیابتی هنگام ورزش باید بین 100 تا 250 باشد.اگر بین 70 تا 100 بود باید از میان وعده غذایی که شامل15 گرم کربوهیدرات سریع الجذب شامل 2 انجیر یا 3 عدد خرما یا 2 قاشق کشمش یا 1 فنجان آب پرتقال و یا 5 عدد قند با 1 لیوان آب استفاده کنید و در صورت به جا ماندن حالات سریع به پزشک مراجعه کنید.
  • با توجه به مشکلات نوروپاتی(اختلالات حسی ) که برای افراد دیابتی رخ می دهد حتما باید پس از ورزش پاها از نظر تاول یا زخم بررسی و کنترل گرددو در این افراد راهپیمایی طولانی مدت توصیه نمی شود.
  • چنانچه در حین ورزش دچار درد قفسه سینه ،سرگیجه و حالت تهوع ،سیاه رفتن چشم و یا طپش قلب شود باید فعالیت ورزشی متوقف ،قند خون چک و در صورت تشدید به پزشک مراجعه نمایید.
  • حرکات ورزشی مثل تکان دادن ،بالا و پایین بردن سرو یا ورزش هایی که سر در وضعیت پایین تر از بدن قرار میگیرد در رتینوپاتی به علت خطر خونریزی داخل چشم ممنوع می باشد.
  • افراد باید آگاهی داشته باشند انسولین را در عضلاتی که در تمرین ورزشی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد نباید تزریق کنند چرا که این مسئله عامل عمده ایی در بروز افت قند خون می شود.

اشتراک گذاری این مطلب:

آخرین مقالات

نمک کمتر زندگی سالم تر

نمک کمتر، زندگی سالم تر

question_answer0
سدیم و کلر دو جزء اصلی نمک خوراکی می باشد.مصرف نمک مانند چربی ها برای بدن ضروری می باشد، اما…
نه به فست فود

نه به فست فود

question_answer0
سالمترین وعده های غذایی آنهایی هستند که در خانه تهیه می کنیم.اما متاسفانه امروزه خوردن فست‌ فودها و خرید غذاهای…
طعم تندرستی با مصرف سبزی ها

طعم تندرستی با مصرف سبزی

question_answer0
طعم تندرستی با مصرف سبزی ها سبزی های قرمز رنگ سبزی های قرمز رنگ مثل گوجه فرنگی، فلفل دلمه قرمز…
راهنمای ترک دخانیات

راهنمای ترک دخانیات

question_answer0
مصرف دخانیات: راهنمای ترک سیگار تنباکو طیف وسیعی از بیماریها را ایجاد میکند. استعمال سیگار عامل 30 % تمام موارد…
Safety tips for taking medicine

نکات ایمنی در مصرف دارو

question_answer0
نکات ایمنی در مصرف دارو : نکات ایمنی در مصرف دارو : تا جایی که امکان دارد از نگهداری دارو…

علت زردی نوزاد چیست ؟

question_answer0
علت زردی نوزاد چیست ؟ علت زردی نوزاد چیست ؟ رنگ زرد نوزاد به علت تجمع رنگدانه محلول در چربی…
مراقبت-های-بعد-از-زایمان-طبیعی

مراقبت بعد از زایمان

question_answer0
مراقبت بعد از زایمان تا 24 ساعت پس از زایمان سزارین ممکن است خونریزی در حد قابل توجه و قرمز…

واریکوسل

question_answer0
واریکوسل چیست؟ واریکوسل اتسـاع و پیچ خـوردگی غیـر طبیعی شبکه وریـدی (سیاهرگی) بالای بیضه ها است . واریکوسل شایع ترین…
فهرست