17 آبان  روز جهانی رادیولوژی نام گذاری شده است .

سی تی اسکن یا اسکن CAT، آزمایش های ویژه ای با اشعه X است که با استفاده از اشعه ایکس و یک کامپیوتر، تصاویر مقطعی از بدن تهیه می کند.. سی تی اسکن می تواند به پزشکان در تشخیص بیماری ها کمک کند تا توده ها یا تومورهای کوچک را تشخیص دهند.

تصاویر تهیه شده بوسیله سی تی اسکن به پزشک اجازه می دهد تا داخل بدن را ببیند. این نوع از اشعه ایکس ویژه، به یک معنا، “عکس” از برش های بدن را می گیرد تا پزشکان بتوانند به درستی منطقه مورد نظر را بررسی کنند. اسکن CT اغلب برای ارزیابی مغز، گردن، ستون فقرات، قفسه سینه، شکم، لگن و سینوس ها استفاده می شود.

سی تی اسکن گردن

بافت های نرم گردن را بررسی می کند و غالباً برای مطالعه توده در گردن یا جستجوی غدد لنفاوی بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

سی تی از قفسه سینه

غالباً برای مطالعه بیشتر ناهنجاری سینه ساده استفاده می شود. همچنین اغلب برای جست و جوی گره های لنفاوی بزرگ شده استفاده می شود.

سی تی اسکن شکم و لگن

اندام های شکمی و لگن (مانند کبد، طحال، کلیه ها، لوزالمعده و غدد فوق کلیوی) و دستگاه گوارش را بررسی می کند. این مطالعات اغلب به منظور تشخیص علت درد و گاه پیگیری ناهنجاری مشاهده شده در آزمایش دیگر مانند سونوگرافی انجام می شود.

سی تی اسکن سینوس ها

از امتحان CT سینوس برای تشخیص بیماری سینوسی و نیز تشخیص تنگی یا انسداد در مسیر تخلیه سینوس استفاده می شود.

سی تی اسکن ستون فقرات

بیشتر برای تشخیص دیسک فتق یا تنگ شدن کانال ستون فقرات (تنگی نخاع) در افراد مبتلا به درد گردن، بازو، پشت و یا پا استفاده می شود. همچنین برای تشخیص شکستگی در ستون فقرات نیز استفاده می شود.

عوارض جانبی سی تی اسکن

نشان داده شده است که میزان کم تابش در اسکن CT باعث صدمه طولانی مدت نمی شود، اگرچه در دوزهای بسیار بالاتر، ممکن است به احتمال خیلی کم امکان تشکیل سرطان وجود داشته باشد. اسکن سی

تی مزایای زیادی دارد که از خطرات احتمالی کوچک آن فراتر می رود.

واکنش به ماده کنتراست

در موارد خاص، پزشک ممکن است توصیه کند که از رنگ مخصوصی به نام مواد کنتراست استفاده کنید. قبل از سی تی اسکن یا باید آن کنتراست را بنوشید و یا به نوعی از طریق ورید در بازوی شما به داخل بدنتان تزریق می شود. اگرچه نادر است،اما ماده حاجب می تواند باعث مشکلات پزشکی یا واکنش های آلرژیک شود هر چند که این عوارض بندرت دیده می شود. بیشتر واکنش ها خفیف بوده و منجر به بثورات یا خارش می شود. در موارد نادر، یک واکنش آلرژیک می تواند جدی باشد، اگر تاکنون واکنشی نسبت به مواد حاجب نشان داده اید، به پزشک خود بگویید. هر وقت تزریق به داخل ورید انجام شود، خطر نشت کنتراست در خارج از ورید در زیر پوست وجود دارد. اگر مقدار زیادی کنتراست در زیر پوست نشت کند، در موارد نادر، می تواند باعث از بین رفتن پوست شود.

عوامل خطر در سی تی اسکن

این افراد امکان دارد شامل عوامل زیر باشند:
• واکنش ضد کنتراست قبلی
• واکنش آلرژیک شدید نسبت به سایر داروها
• ابتلا به آسم یا آمفیزم
• ابتلا به بیماری قلبی شدید
علاوه بر یک واکنش آلرژیک، رنگ داخل وریدی می تواند به کلیه ها آسیب برساند، به خصوص اگر فردی از قبل دارای بیماری اختلالی کلیه باشد. معمولاً به بیمار توصیه می شود مایعات زیادی بنوشید تا به دفع رنگ کمک شود.

آمادگی قبل از سی تی اسکن

اگر بیمار بخواهد تزریق کنتراست داشته باشد، باید قبل از انجام اسکن سی تی اسکن چیزی نخورد زیرا تزریق ممکن است باعث ناراحتی معده شود. برای دریافت تزریق کنتراست، تزریق یک سرم IV داخل ورید درست قبل از اسکن در بازو وارد می شود. کنتراست از طریق IV وارد بدن می شود. در اکثر موارد در سی تی اسکن های شکم و لگن، نوشیدن یک ماده حاجب کنتراست خوراکی حاوی باریم رقیق شده لازم است. این ماده حاجب به رادیولوژیست کمک می کند تا دستگاه گوارش (معده، روده کوچک و بزرگ) را تشخیص دهد، ناهنجاری های این اندام ها را تشخیص داده و ساختار های گوارشی را از سایر ساختارهای داخل شکم مشخص کند.

اقدامات حین سی تی اسکن

بیشتر اسکن های CT به عنوان یک روش سرپایی انجام می شوند. از آنجا که آنها نیازی به بستری ندارند، بیمار آزمایش را انجام داده و سپس به خانه می رود. اسکنر CT مانند یک دونات بزرگ با یک میز باریک در وسط است. بر خلاف MRI، که در آن بیمار می تواند در داخل تونل اسکنر قرار بگیرد، هنگام انجام سی تی اسکن، بیمار به دلیل باز بودن شکل دونات اسکنر، بندرت دچار کلاسترو فوبیا (ترس از فضای بسته) و اضطراب می شود. به طور معمول، بیمار روی میز قرار دارد که از طریق مرکز دستگاه حرکت می کند. بسته به قسمتی از بدن که در حال اسکن شدن است، بیمار ابتدا از طریق اسکنر از سمت سر یا پا حرکت می کند. برای برخی از اسکن ها مانند سینوس ها و گوش میانی، بیمار روی شکم خود می خوابد و ابتدا سرش وارد دستگاه می شود.
• در سی تی اسکن ردیاب ها و لوله اشعه ایکس دستگاه در اطراف فرذ می چرخد.
• هر چرخش چندین تصویر از بدن را تهیه می کند. ممکن است صداهای وزوز و یا شبیه زوزه شنیده شود.
• بیمار باید برای مدت زمان بررسی، که معمولاً فقط چند دقیقه است، بی حرکت بماند.
• کل روش، که شامل تنظیم خود اسکن، بررسی تصاویر و خارج کردن IV در صورت لزوم، بسته به اینکه چه بخشی از بدن در حال اسکن است، 15 تا 45 دقیقه طول می کشد.
• برای برخی مطالعات از بیمار خواسته می شود که تا 20 ثانیه نفس خود را حفظ کند..

اقدامات بعد سی تی اسکن

اگر بیمار تزریق کنتراست دریافت کرده باشد، IV قبل از رفتن به خانه از بازو خارج می شود. اسکن با تزریق کنتراست نباید عوارض جانبی داشته باشد. سی تی اسکن توسط رادیولوژیست، پزشکی که برای تفسیر مطالعات مختلف اشعه ایکس آموزش داده می شود، تفسیر می شود. نتایج برای پزشک معالج ارسال می شود. مدت زمان آماده شدن جواب سی تی اسکن، بستگی به مرکز تصویربرداری در محل سی تی اسکن دارد.

اشتراک گذاری این مطلب:

آخرین مقالات

مراقبت دوران نوزادی

question_answer0
مراقبت دوران نوزادی تغذیه با شیر مادر ، در سلامت حال و آینده مادر و کودک اثرات بسیار مهمی دارد…

میومکتومی

میومکتومی اندازه و سایز فیبروم ها از بسیار کوچک که با چشم اندازه و سایز فیبروم ها از بسیار کوچک…

کورتاژ

کورتاژ باز کردن دهانه رحم و تخلیه بافت آن را کورتاژ میگویند.این عمل یکی ازشایع ترین عمل های زنان است…
Safety tips for taking medicine

متورال یامتو پرولول

متورال یامتو پرولول : از متورال برای درمان آنژین صدری (درد قفسه سینه) و فشار خون بالا استفاده می شود.…
فهرست