کلینیک گوارش

آندوسکوپی چیست و چه کاربردی دارد ؟

بدن از بخشهاي مختلفي تشكيل شده است كه بسيار ي از آنها از بيرون قابل مشاهده نيستند اما حتي اين بخشهاي غير قابل مشاهده هم مثل اعضاي سطحي بدن ،دچار بيماريهاي مختلف مي شوندو در اين مواقع بايد به دقت مورد بررسي قرار گيرند . با توجه به اين كه اعضاي داخلي به راحتي براي معاينه دردسترس قرار ندارند،بايد از روش ديگربراي معاينه وآزمايش استفاده كرد.

آندوسكوپي فوقاني چیست ؟

آندوسكوپي فوقاني ،دكتر را قادر مي سازد كه جدار قسمت فوقاني دستگاه گوارش شامل مري،معده واثني عشر (اولين قسمت روده كوچك)را معاينه كند.پزشك شما از يك لوله باريك انعطاف پذير كه آندوسكوپ ناميده ميشود و داراي عدسي (ذره بين) ومنبع نور مي باشد و تصاويـر را روي يك مانيتـور نشان مي دهد استفاده مي كند .

چرا آندوسکوپی فوقانی انجام می شود ؟

آندوسكوپي فوقاني به دكتر شما براي ارزيابي علائم ودردهاي فوقاني شكمي ،تهوع،استفراغ يا مشكلات كمك ميكندو بهترين تست براي پيداكردن علل خونريزي ازقسمتهاي فوقاني دستگاه گوارش ميباشد.همچنين دقيق تر ازاشعه ايكس براي تشخيص التهاب ،زخم ،تومورهاي مري ،معده و اثني عشر مي باشد دكتر شما ممكن است از آندوسكوپي فوقاني براي بدست آوردن يك نمونه از  (بافت معده )استفاده كند . که بعد از آندوسکوپی توسط آزمایشگاه بررسی شود و نتیجه ی آن به تشخیص دقیق بیماری آنها کمک می کند.گاهی از آندوسکوپی فوقاني همچنين جهت درمان  مشكلات دستگاه گوارش فوقاني استفاده مي شود.دكتر شما مي تواند ابزارهايي را از طريق آندوسكوپ وارد نمايد تا مستقيما بعضی  از ناراحتيها را درمان كند . براي مثال دكتر شما مي تواند ناحيه تنگ شده را به وسيله بالن گشاد نمايد يا پوليپ ها (معمولا نوعخوش خيم ) رابردارد و يا خونريزي ها را بوسيله كوتر درمان كند .

 

چگونه بايد خود را براي اين عمل آماده كنيم ؟

شما بايد حداقل  براي حدود 8 ساعت قبل از آزمايش چيزي نخوريد و نياشاميد .  ولی ممکن است زمان بیشتری لازم باشد و پزشك به شما زمان شروع خودداري از خوردن  را خواهد گفت .حتما شما باید هرگونه حساسیت یا دارویی که به طور منظم مصرف می کنید به دکترتان بگویید تا آنها را برای قبل از آندوسکوپی تنظیم کند.

در خلال آندوسكوپي فوقاني چه انتظاري مي توان داشت ؟

پزشك شما ممكن است با اسپري كردن گلوي شما با يك داروي بي حس كننده موضعي يا دادن داروي مسكن براي شل كردن عضلات شما شروع كند . سپس شما را به پهلوي چپخوابانده و يك قطعه كوچك محافظ در بين دندانهای شما قرار می دهد.اين كار باعث مي شود كه دندانهاي شما آسيبي نبيند و نيز دندانهاي شما هم به آندوسكوپ صدمه نزند . وقتي كه شما آماده بوديد،پزشك سر آندوسكوپ را روي زبان قرار داده و آن را به سمت گلو مي برد و از شما مي خواهد كه آن را قورت دهيد،با اين كار،مري باز شده و آندوسكوپ داخل آن مي شود (شما موقع ورود آندوسكوپ حتما بايد از دهان نفس بكشيد و آب دهان خود را نگه نداريد بگذاريد بريزد در طي اين مدت پرستار مراقبت شما خواهد بود)و سپس به سمت پايين و معده مي رود در طي انجام آندوسكوپي،اشكالاتي كه ممكن است براي شما ايجاد شوند عبارتند از : احساس فشار در گلو و گاهي اوقات احساس ناراحتي در شكم و آروغ زدن (به خاطر هوايي كه به داخل معده فرستاده مي شود)در هنگام داخل كردن نوك آندوسكوپ به سمت گلو ،ممكن است شما يكي دوباراوغ بزنيد كه اين يك واكنش طبيعي است .

 

پس از آندوسكوپي فوقاني چه اتفاقي مي افتد ؟

شما تا زماني كه بيشترين اثرات داروئي رفع شود تحت نظر خواهيد بود اگر اسپري بي حس كننده زده شده باشد تا نيم ساعت بعد از انجام آندوسكوپي چيزي نبايد بخوريد . گلوي شما ممكن است كمي ملتهب  شود و شما به علت وارد شدن هوا به معده تان در خلال آزمايش احساس نفخ كنيد پزشك شما عمومامي تواند به شما نتیجه آندوسكوپي را در همان روز بگويد لكن نتیجه نمونه برداری  ممكن است چندين روز به طول انجامد. شما بايد در زمان آندوسکوپی یک نفر همراه داشته باشید.

 

 

 

اشتراک گذاری این مطلب:

آخرین مقالات

میومکتومی

میومکتومی اندازه و سایز فیبروم ها از بسیار کوچک که با چشم اندازه و سایز فیبروم ها از بسیار کوچک…

کورتاژ

کورتاژ باز کردن دهانه رحم و تخلیه بافت آن را کورتاژ میگویند.این عمل یکی ازشایع ترین عمل های زنان است…
Safety tips for taking medicine

متورال یامتو پرولول

متورال یامتو پرولول : از متورال برای درمان آنژین صدری (درد قفسه سینه) و فشار خون بالا استفاده می شود.…

تعویض مفصل زانو

آرتروز مفصل زانو یا به عبارت ساده تخریب مفصل زانو از جمله بیماریهای ناتوان کننده و شایع در دنیا می…

کولونوسکوپ چیست

کولونوسکوپ چیست كولونوسكوپ دستگاهی است كه از يك لوله قابل انعطاف با قطری به اندازه قطر يك انگشت و طول…
فهرست